Aile Terapisi

Aile terapisinde yaşanan sorunlar aile sisteminin içerisinde incelenmektedir ve aile üyelerinin katılımı ile uygulanan terapi biçimidir. Probleme bir şekilde tüm aile üyelerinin dahil olduğunu ve çözümde her birinin önemli bir role sahip olduğunu söylemekte fayda var. Bazen tüm aile, bazen bir kısmı, bazen tek bir kişi ile aile üzerinden terapi uygulanabilmektedir. Bireylerin birbirlerini ve aile ilişkilerini anlayıp kabul etmelerinin yanı sıra aralarındaki ilişki göz önünde bulundurularak problemle olan ilişkileri de incelenmektedir.

Terapide amaç, suçlamak yerine, aile sisteminde problemin devam ediyor olmasına kaynak oluşturan nedenleri belirlemek , değiştirmek ve bireyin problemin varoluşunda sorumluluğunu fark etmesini sağlamaktır.

Aile terapisi genel olarak bireylerin uzlaşmalarına, farklılıkları görüp kabul etmelerine, beraber yaşamanın dengesini kurmalarında olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda ailenin farkında olmadığı sorunlara dikkat çekerek bunlar üzerinde de çalışmaları sürdürmektedir.